Az 1950. évi megalakulása után a Faipari Tudományos Egyesület, mint az akkori társadalmi felépítmény része az államosított faipar fejlesztését volt hivatva szolgálni. Az ipar irányításában gyakoriak voltak a változások: először az államosítások, az összevonások, majd a fejlesztések korszaka következett. Volt időszak, amikor a széttagolt faipar hét minisztérium felügyelete alá tartozott.
Ekkortól kezdve a faipari dolgozók számára Egyesületünk volt az egyedüli összekötő kapocs, a színvonalas szakmai fórum. Választott vezetői állami és szakszervezeti tisztségviselők, majd a vállalati, szövetkezeti vezetők lettek, akik társadalmi munkában látták el feladataikat. Jelentős támogatást kapott a FATE a jogi tagoktól; vállalatoktól, intézményektől is.
Napjainkban többek között a faipar résztvevőinek egységes fellépésén, összekovácsolásán dolgozunk, a tudomány szempontjából lényeges elemként a nemzetközi Lombosfa Konferencia szervezésében veszünk részt, szakmai tanulmányutakat szervezünk tagjaink számára mintaértékű módon működő cégekhez. A faipari oktatásban, kutatásban, publikációkban és minőségi munkákban élen járókat követjük és díjazzuk pozitív, példaértékű, követendő törekvéseiket.
Számos cikk jelent meg a FATE történetéről (pl. a FATÁJ és a Faipar szaklapokban), illetve egy könyv fél évszázados fennállásunk alkalmából:

Lele D. 2000: Faipari Tudományos Egyesület 1950-2000. Faipari Tudományos Egyesület, Budapest, 87 p.